Archiwum artykułów

Wydawanie publicznych pieniędzy

Chętnych do startowania w walce o pieniądze samorządu czy państwa nie brakuje, gdyż są to najpewniejsi kontrahenci

Media na całym świecie podnoszą w ostatnim czasie kwestie wydatkowania pieniędzy publicznych przez urzędników. Debata na temat budżetu krajowego zawsze jest gorąca, ale w ostatnim czasie do problemów piętrzących się przed społecznością lokalną dochodzą także budżety samorządu. Często to właśnie zarządzanie pieniędzy na poziomie gminy czy powiatu jest o wiele większym wyzwaniem aniżeli zaprojektowanie i przeprowadzenia narodowego budżetu przez nadchodzący rok. W ostatnich latach masowo przyznane dotacje europejskie zaowocowały pojawieniem się w biedniejszych nawet samorządach milionów euro na wykonanie pewnych inwestycji. Niektóre z nich planowane były od dekad, inne dopiero teraz, doraźnie, za sprawą europejskich i polskich funduszów, postanowiono zrealizować. Zarabiają na tym w teorii przede wszystkim lokalni przedsiębiorcy, którzy startują w przetargach i wygrywają szansę na przeprowadzenie takiej wiekopomnej inwestycji jak zbudowanie obwodnicy miejskiej, basenu szkolnego czy chociażby oczyszczalni ekologicznej.

Chętnych do startowania w walce o pieniądze samorządu czy państwa nie brakuje, gdyż są to najpewniejsi kontrahenci. Niestety nie zawsze wyniki przetargów są efektem rzetelnego i uczciwego porównania ze sobą wszystkich napływających ofert. Często w mediach lokalnych dziennikarze znajdują wyraźne zależności pomiędzy urzędnikami decydującymi o organizacji i charakterystyce przetargu a firmami, które ostatecznie te przetargi wygrywają. W takich warunkach nawet wyjątkowo ufny obywatel zaczyna podejrzewać, że niewybrana została oferta najkorzystniejsza dla całego projektu – a dla konkretnych ludzi i ich układów.

W związku z tym w niemal każdym dużym kraju prowadzi się dzisiaj bardzo zaawansowany monitoring przetargów, którego celem jest nie tylko reagowanie na już powstałe nadużycia, ale także skuteczne tworzenie wytycznych dla najróżniejszych regulatorów rynku, które mogą w przyszłości reagować na takie manipulacje szybciej i znacznie skuteczniej. To bardzo ważne przede wszystkim w krajach dopiero rozwijających się, gdzie każda defraudacja pieniędzy stanowi kolosalne zagrożenie.

Odpowiedz

  

  

  

Możesz użyć tych znaczników HTML

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>